Nyheter fra Heia Nord-Norge

Erle Balteskard gikk nesten rett fra studiene ved UiT og inn i jobb for Heia Nord-Norge.

Erle (34) var usikker på om det fantes jobbmuligheter for henne i Harstad. Nå er hun DNV-sertifisert rekrutterer i hjembyen

Erle Balteskard er en av flere DNV-sertifiserte rekrutterere og rådgivere i Heia Nord-Norge, men det er ikke mange årene siden hun levde et helt annet liv enn i dag.

Publisert
Heia! Husk å følge oss på Facebook:

Heia Nord-Norge har på få år vokst fra å ha to ansatte til å bli et ledende rekrutteringsbyrå i Nord-Norge. I dag består selskapet av åtte ansatte, der de fleste er rådgivere og rekrutterere.

Erle Balteskard er en av de siste ansatte, og nylig ble hun også DNV-sertifisert rekrutterer. Dette er et kvalitetsstempel på at Balteskard kan lede kompliserte rekrutteringsprosesser på en trygg og forutsigbar måte.

Men mer om det senere. Først skal vi fortelle litt om bakgrunnen til Erle Balteskard. Det var ikke opplagt at hun skulle jobbe med rekruttering. Som mange andre følte hun at det manglet litt retning i livet i 20-årene. Men som regel lander man på beina, og begynner å skape seg et solid grunnlag for livet videre.

– Jeg levde jo et lite jetsetliv som flyvertinne i Norwegian, og reiste verden rundt. Da jeg hadde fri, dro jeg bare innom leiligheten min i Oslo og pakket om. Så dro jeg ut på egne eventyr, sier Erle og humrer.

Hun kom til et punkt i livet hvor hun kjente at nok var nok. Å leve et hektisk liv der alt handlet om å komme seg mellom, enten på jobb eller privat, ble for mye for den unge harstadkvinnen.

– For noen passer nok flyvertinnejobben livet ut, og mange klarer å stå i den livsstilen. Men det gikk ikke for min del. Jeg ønsket å finne på noe annet, sier hun.

Trenger du rekrutterer? Ta kontakt med Erle i dag

Dro hjem til universitetsstudier

Hun vendte nesten hjemover mot Harstad, fikk seg hund og siktet seg inn på studiet, ledelse, innovasjon og marked ved universitetet på kaikanten. I løpet av studiene kjente Erle at hun hadde havnet på riktig sted, selv om hun fortsatt ikke helt visste hva hun skulle jobbe med etter at bacheloren var sikret.

– For min del kjente jeg etterhvert at jeg ville jobbe med noe innen HR, arbeidsrett og arbeidspsykologi. Tre fag som appellerte veldig til meg og føltes som riktig retning når jeg skulle velge yrke. Likevel hadde jeg en oppfatning om at jeg måtte dra tilbake til Oslo for å finne riktig jobb.

Erle var usikker på om det fantes muligheter i hjembyen. Derfor var hun innstilt på å måtte pakke og dra sørover igjen, selv om hun ønsket å bli i Harstad.

– Jeg var jo kommet over i 30-årene og hadde ikke like lett for å akseptere at jeg måtte flytte. Men må man, så må man. Heldigvis ble det ikke slik, sier hun.

En dag fikk hun melding fra en kompis som delte en stillingsannonse fra Heia Nord-Norge. Selskapet søkte etter en ny rekrutterer og rådgiver i staben. Erle skjønte fort at dette kunne være en mulighet for henne å få brukt utdannelsen sin på.

– I denne perioden hadde jeg søkt en god del jobber, og vært på en del intervjuer. Men det var i møtet med Heia Nord-Norge at jeg skjønte at dette var noe for meg. Måten jeg ble møtt på var noe som appellerte til meg, og jeg kjente at dette var arbeidsmetoder og ikke minst et arbeidsmiljø som passet bra for meg.

Erle Balteskard sammen med kollega Marit Nylund. Begge har skaffet seg solid erfaring innen rekruttering til opprettsbransjen.

De viktige menneskemøtene

Metoden til Heia Nord-Norge er å møte kandidatene på en trygg, forutsigbar og strukturert måte. Alle som søker ny jobb, skal føle at de blir sett og ivaretatt. Det er ikke noe poeng i at man føler man sitter i et avhør eller fengslingsmøte.

– Jeg har selv vært borti mye rart på min vei, og da jeg kom på førstegangsintervju i Heia Nord-Norge, kjente jeg med en gang at jeg ble ivaretatt på en helt annen måte. Dette ville jeg jobbe med selv.

For å gjøre en lang historie kort, så fikk Heia Nord-Norge gleden av å ansette Erle Balteskard. I dag er hun DNV-sertifisert, rekrutterer og rådgiver. Som nevnt i innledningen, kan hun lose bedrifter gjennom profesjonelle rekrutteringsprosesser.

Noe som fører til bedre opplevelser både for kandidater og Heia Nord-Norges kunder. Målet er alltid å rekruttere de beste hodene til kundene, og da må man også behandle kandidatene på en god måte.

– Akkurat dette er noe jeg brenner veldig for. At de som møter på intervju skal føle at de blir behandlet bra. Ofte kan et intervju være en belastning for den som har søkt, og man befinner seg i en sårbar situasjon. For meg er det veldig givende å kunne legge trygge og gode premisser for kandidatene, slik at de best mulig kan fortelle om seg selv og hvorfor de passer i jobben.

Maktforholdet i intervjusituasjonen

Erle mener det er viktig for ledere og alle som rekrutterer å være bevisst på ubalansen i maktforholdet mellom arbeidsgiver og kandidat under et jobbintervju.

– Da jeg selv sto i en søknadsprosess, kjente jeg mye på dette med maktbalansen. Og det er viktig å huske på for de som skal rekruttere. Man må møte kandidatene med respekt og forutsigbarhet. Det er ikke en henrettelse man skal legge opp til, sier hun ironisk.

Hun sender positive signaler i retning UiT, campus Harstad. Erle mener nemlig studiet hun tok er lagt opp på en svært god måte. Her blir man rustet til å kunne gjøre mye forskjellig innen økonomi, organisasjon og ledelse, markedsføring, HR og mye mer. Men det er likevel et viktig moment hun savnet.

– Man burde fått en praksisperiode hos en bedrift som en del av studiet. På den måten ville unge folk fått bedre innsikt i hverdagene i næringslivet. Mange kommer kanskje rett fra videregående og inn på universitetet, uten å ha opplevd hvordan det er å ha en jobb.


Powered by Labrador CMS