Rekruttert av Heia Nord-Norge

Tyske Katharina Messy har skapt seg et helt nytt liv på 15 år i Finnmark. Hun har ingen planer om å forlate.

Katharina håper flere vil åpne øynene for karrieremulighetene i Finnmark: – Mange tror kanskje det kun handler om fisk og rein

Katharina Messy (38) har fått jobben som samfunnskontakt i Finnmarkseiendommen (FeFo). Nå ønsker hun å bruke sin egen posisjon til å fortelle flere om mulighetene som ligger i Norges nordligste fylke.

Publisert Sist oppdatert
Heia! Husk å følge oss på Facebook:

Store deler av sitt yrkesaktive liv har Katharina Messy tilbragt i Finnmark. 

Etter endt utdannelse i Bergen, gikk turen direkte til Hammerfest for å jobbe med grafisk design, webdesign og prosjektering. 

De siste årene har hun vært leder for kommunikasjon og bærekraft i det samiske selskapet Gávcci. Og nå går snart turen til Finnmarkseiendommen (Fefo), hvor hun nylig ble ansatt i stillingen som samfunnskontakt. 

Heia Nord-Norge bistod FeFo med markedsføring og kandidatsøk til stillingen, som fikk 15 søkere da den var utlyst i vår.

Bærekraft

Totalt har hun vært i Finnmark i 15 år og hun ser ikke for seg å skulle forlate paradiset i nord.

Jeg sliter fortsatt med dialekten, men jobber stadig med saken, sier Katharina med tydelig skarre R fra Bergen.

Opprinnelig er hun fra Tyskland. Det norske språket tok hun til seg i studietida i Bergen. Fra Düsseldorf har hun en bachelor i kommunikasjonsdesign. I Bergen bygget hun på dette med en master i visuell kommunikasjon mellom 2010 og 2012.

– Nå som jeg kommer inn i FeFo, får jeg virkelig muligheten til å bruke utdannelsen min på riktig måte, sier hun.

De siste årene har hun fokusert mer og mer på bærekraft. Ved Handelshøyskolen BI i Oslo har Messy studert grønn vekst og konkurransekraft. Dette er også noe hun får bruk for i sin nye jobb i FeFo.

– Jobben min blir veldig innholdsrik og mer omfattende enn hva stillingsbeskrivelsen fortalte. Blant annet skal jeg jobbe en god del med bærekraft og det treffer svært godt med tanke på det siste studiet jeg har tatt.

Trenger du hjelp til å finne folk? Ta kontakt på heia@hnn.no

Finnmark er som en honningkrukke for eventyrlystne

Storslagen natur kombinert med et folkeslag som står med åpne armer når du kommer

Alt ligger til rette for et rikt liv – både utendørs og innendørs

Mer enn bare fisk og rein

Hun opplever arbeidslivet i Finnmark som veldig tett og nært. Det er kortere vei fra «bunn til topp» i større organisasjoner. 

En kommer tettere på daglige ledere og direktører, og muligheten for å klatre raskere på karrierestigen er absolutt til stede.

– Finnmarkingene kommer man svært fort innpå, og man blir fort kjent med alle. Her er det kort vei mellom vanlige ansatte og direktører. Jeg får jobbe med akkurat det jeg vil, og utvikler meg veldig fort.

Nå håper tyskeren, som har bodd store deler av sitt liv i vårt nordligste fylke, at flere får opp øynene for Finnmark og mulighetene man har til å skape seg en karriere.

– Mange tror nok at alt i Finnmark handler om fisk og rein, men slik er det ikke. Ja, fisk og rein er viktige elementer, men Finnmark er så mye mer enn dette. Det handler bare om å begynne å lete etter de rette jobbene for deg, så finner du dem.

Finnmark er mer enn bare fisk og rein, ifølge Katharina. Nå håper hun flere får øynene opp for mangfoldet både privat og karrieremessig.

Komplekse oppgaver

Katharina Messy er fortsatt bosatt i Hammerfest og det planlegger hun å fortsette med. Hun er bosatt i en blindvei hvor naboskapet er tett. Her avholdes det gatefester flere ganger i året. Naboene er hjelpsomme og stiller opp ved behov.

– Jeg setter stor pris på alle jeg har blitt kjent med i Finnmark. Å bygge relasjoner er veldig lett i Finnmark.

Nå gleder hun seg til å ta fatt på jobben i Finnmarkseiendommen. Her vil hun få muligheten til å bruke kompetansen sin til å spre tydelig informasjon til befolkningen i hele fylket.

– I FeFo vil jeg få muligheten til å jobbe med rapportering, sette opp systemer, og jeg får være ute og jobbe med relasjoner samtidig som jeg får formidle informasjon. Det blir mange komplekse oppgaver, og det ser jeg fram til.


Flere rekrutterte

Powered by Labrador CMS